Australia Day Award Winners 2018

 

Congratulations to the winners of the 2018 Australia Day Awards!

The 2018 Local Winners for the Australia Day Awards are:

Citizen of the Year Award:

  • Chinchilla and District – Jesse McLennan
  • Dalby and District – Eileen Gosden
  • Jandowae and District – Lenore McLaren
  • Miles and District – Mitchell Goodchild
  • Tara and District – Marie-Louise Thornbury
  • Wandoan and District – Margarette Sinnamon

Young Citizen of the Year Award:

  • Chinchilla and District – Isaac Forrest
  • Dalby and District – Matthew Elsden
  • Jandowae and District – Jeremy Liebert
  • Tara and District – Juan Ashwell

Junior Cultural Award:

  • Chinchilla and District – Kristyl Hamlyn
  • Dalby and District – Georgia Henning
  • Miles and District – Emma Bidgood

Senior Cultural Award:

  • Jandowae and District – Nancy Evans
  • Miles and District – Sally Presnell
  • Wandoan and District – Eileen Parker

Junior Sports Award:

  • Chinchilla and District – Alisha Griffins
  • Dalby and District – Lyhkan King Togia
  • Jandowae and District – Joe Tones
  • Miles and District – Kylie Salisbury
  • Tara and District – Georgia Clay
  • Wandoan and District – Kasey Davies

Senior Sports Award:

  • Dalby and District – Dr Dean Russell
  • Jandowae and District – Danny Wassell
  • Miles and District – Aaron Mullins
  • Tara and District – Lachlan Steinohrt
  • Wandoan and District – David Worsfold

Sports Administrator/Coach/Official Award:

  • Chinchilla and District – Ian Purnell
  • Dalby and District – Peter Green
  • Jandowae and District – Karel Brownhall
  • Miles and District – Sonia Stenhouse
  • Tara and District – Paul Gunnis

Community Project/Event of the Year Award:

  • Chinchilla and District – Chinchilla State School P&C Chinchilla Trail Ride
  • Jandowae and District – Bell Bunya Trail Bike Ride
  • Miles and District – Miles Casey Orchard Memorial Trail Ride
  • Tara and District – Tara Festival of Culture and Camel Races
  • Wandoan and District – Guluguba State School Centenary

Certificate of Achievement Dux Award:

  • Chinchilla and District – Isabelle Jurss (Chinchilla State High School)
  • Dalby and District – Daniel Scott (Dalby State High School); Abbey Sullivan (Dalby Christian College); Emily Poulos (Our Lady of the Southern Cross College)
  • Miles and District – Brittany Gorry (Miles State High School)
  • Tara and District – Bree Coleman (Tara Shire State College)

 

Regional winners will be announce at Australia Day celebrations on Friday 26 January. Find out more about Australia Day award ceremonies and events across the region here.