Australia Day 2017

AustDay_CelebrateWG_inline

2017 Australia Day Award Winners

Congratulations to the 2017 Western Downs Australia Day Award Winners.

 

Regional Winners for Western Downs

Citizen of the Year

Doug Bougoure – Tara and District

Doug Bougoure Australia Day regional winner resized

Young Citizen of the Year

Clara Rudd – Dalby and District

Clara Rudd Australia Day regional winner resized

Cultural Award

Zita Stark – Chinchilla and District

Zita Stark Australia Day regional winner resized

Sports Achievement Award

Patrick Rudd – Dalby and District

Community Project/Event of the Year

4ddd Radio – Dalby and District

4ddd Project Australia Day regional winner resized

Find out more about the 2017 Australia Day Ambassadors here.

Local Winners for Western Downs

Citizen of the Year

Chinchilla and District – Dulcie Graham
Dalby and District – Ian Tuppack
Jandowae and District – Stephen and Anne Wunsch
Miles and District – Robin Derksen
Tara and District – Doug Bougoure
Wandoan and District – Robyn Stiller

Young Citizen of the Year

Chinchilla and District – Heidi Lithgow
Dalby and District – Clara Rudd
Miles and District – Angela Krause
Tara and District – Emily Arnold
Wandoan and District – Daniel Gunnulson

Junior Cultural Award

Chinchilla and District – Isabelle Jurss
Dalby and District – Angel Tia
Miles and District – Brad Martin
Tara and District – Bethanee Hayward
Wandoan and District – Larni Wall

Senior Cultural Award

Chinchilla and District – Zita Stark
Dalby and District – Malcolm and Marjorie Wilson
Miles and District – Anne Croft
Tara and District – Joe Abbott
Wandoan and District – Jocelyn Baker

Junior Sports Award

Chinchilla and District – Thomas Bannister
Dalby and District – Patrick Rudd
Miles and District – Georgia Wylie
Tara and District – Tilly Austin
Wandoan and District – Brayden Doherty

Senior Sports Award

Chinchilla and District – Iven Hewett
Miles and District – Stephanie Pile
Wandoan and District – James Green

Sports Administrator/Coach/Official Award

Chinchilla and District – Noel Deacon
Dalby and District – Katherine Black
Jandowae and District – Michael and Janice Donald
Miles and District – Garry Carroll
Tara and District – Margaret Boardman
Wandoan and District – Helen Devlin

Community Project/Event of the Year Award

Chinchilla and District – One Long Table, Chinchilla Community Commerce & Industry
Dalby and District – 4ddd Radio
Miles and District – Miles Relay for Life 2016
Tara and District – Tara Tucker Book Launch, Tara Women’s Show Auxiliary
Wandoan and District – 2016 Wandoan Show, Wandoan Show Society

Certificate of Achievement Dux Award

Chinchilla & District – Katie Gersekowski, Chinchilla State High School
Dalby & District – Laura Anderson, Dalby State High School
Dalby & District – Phoebe Gaul, Dalby Christian College
Dalby & District – William Gillespie, Our Lady of the Southern Cross
Miles & District – Abbey McDougall, Miles High School
Tara & District – Lachlan Gravolin-McPake, Tara State College